O Kongresie

II Kongres Edukacyjny

IT i Szachy 2021

Idea Kongresu

Głównym celem Kongresu jest tworzenie koalicji osób, podmiotów akceptujących i popierających wdrażanie i propagowanie nowoczesnego nauczania w oparciu o popularyzację matematyki i jej wykorzystanie w wielu dziedzinach.

 

Organizatorzy Kongresu wspierają wprowadzone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w 2017 roku zmiany w podstawach programowych, polegające na wprowadzaniu do programów nauczania w szkołach podstawowych nauki kodowania i nauczania matematyki aktywnymi metodami z wykorzystaniem gier logicznych w tym szachów.

Za nami już dwie edycje Kongresu!

Dotychczas odbyły się już dwie edycje Kongresu i każda z nich zgromadziła ponad 1300 uczestników, w tym ok tysiąca dzieci i młodzieży. 

W dniach 21-22 września 2021r. w G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowe  Jasionka odbył się II Kongres Edukacyjny IT i Szachy im. Ignacego Łukasiewicza pod głównym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Ministra Edukacji i Nauki, Marszałka województwa Podkarpackiego i Wojewody Podkarpackiego.

II Edycja Kongresu zgromadziła ponad 1300 uczestników, w tym ok tysiąca dzieci i młodzieży. 

Podczas pierwszego dnia odbyła się inauguracja sezonu 2021/2022 ponadwojewódzkiego konkursu GG Robot, w ramach której uczniowie i nauczyciele brali udział w spotkaniach warsztatowych związanych z rozwiązaniami edukacyjnymi umożliwiającymi naukę robotyki w szkołach podstawowych.

Uczestników interesowały w szczególności nowe rozwiązania dotyczące mikrokomputerów mogących kontrolować robota i korzystać z kamery w celu detekcji kolorów czy obiektów. Dużym zainteresowanie cieszyły się również warsztaty dotyczące druku 3D, w szczególności modelowania części robotów w programie typu CAD oraz przygotowywanie wymodelowanych części do wydruku.

II dzień Kongresu rozpoczęła uroczysta inauguracja – sesja plenarna, gośćmi której byli Ewa Draus Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Piotr Pilch Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Jerzy Borcz Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Jerzy Cypryś Wiceprzewodniczący Sejmiku , Konrad Fijołek Prezydent Rzeszowa, Bronisław Baran Wiceprezydent Krosna, Jolanta Wiewióra Dyrektor Zarządzająca Pionem HR i Komunikacji Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie, Renata Kościelniak – Prezes Fundacji BGK im. Jana Kantego Steczkowskiego oraz wielu przedstawicieli samorządów województwa podkarpackiego, dyrektorów szkół i placówek oświatowych, nauczycieli, nauczycieli akademickich, nauczycieli konsultantów, przedstawicieli biznesu, studentów i uczniów szkół średnich.

W części plenarnej Kongresu z wykładami wystąpili:

dr Małgorzata Wołowiec-Musiał, Prodziekan ds. Kształcenia WMiFS Politechniki Rzeszowskiej  (matematyk/szachista/wykładowca) Temat wykładu: Szachy, czyli coś więcej niż sport

Marek Panek, Wiceprezes Zarządu Asseco Poland  Temat wykładu: Znaczenie nauczania matematyki, programowania i informatyki w rozwoju gospodarczym, doświadczenia współpracy szkolnictwa z gospodarką

Oba dni kongresu wypełnione były licznymi panelami oraz warsztatami dla dyrektorów i nauczycieli Szkół Podstawowych z województwa podkarpackiego mającymi na celu m.in. nauczanie matematyki z wykorzystaniem gry w szachy a także wskazaniem na potrzeby i możliwości wdrażania nowoczesnych technologii w edukacji. Podczas paneli gospodarczych zastanawiano się również nad bardzo ważnym zagadnieniem: czego dzisiaj potrzeba młodemu człowiekowi, by osiągnął sukces życiowy i zawodowy?

II dzień Kongresu to również Turniej Szachowy dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych, podczas którego zostali wyłonieni i nagrodzeni najlepsi szachiści w grupach turniejowych oraz najlepsze szkoły podstawowe. W turnieju szachowym wzięło udział 462 zawodników z 86 szkół z całej Polski. Jako ciekawostkę podajemy, że najmłodszym uczestnikiem był 6,5 letni Szymon z Rudnika nad Sanem.

Wszyscy zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Sponsorów Wydarzenia. 

Dużą publiczność zgromadziły pojedynki Arcymistrzów: GM Marcina Dziuba – trenera Kadry Narodowej Kobiet i GM Artura Jakubiec

Pierwszy pojedynek odbył się pomiędzy oboma panami, gdzie 3-1 zwyciężył GM Marcin Dziuba. 

Dużą atrakcją była symultana pomiędzy GM Marcinem Dziuba a chętnymi osobami spośród uczestników Kongresu wygrana w 100% przez Arcymistrza.

Inicjator Kongresu, Maciej Karasiński ujął zamysł Kongresu w pięknych słowach: „Umysł ludzki ćwiczony już od małego np. podczas gry w szachy lub inne gry logiczne się gimnastykuje – umysł się uśmiechaNależy zrobić wszystko aby ten umysł uśmiechał się jak najdłużej.”

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów

do uczestników
II Kongresu Naukowego
IT i Szachy

<span data-metadata=""><span data-buffer="">Dawid Cycoń

<span data-metadata=""><span data-buffer="">ML System

Zaproszenie do udziału
w Kongresie

<span data-metadata=""><span data-buffer="">Piotr Koszelnik

<span data-metadata=""><span data-buffer="">Rektor Politechniki Rzeszowskiej

Zaproszenie do udziału
w Kongresie

Zobacz więcej i weź udział
w kongresie oraz turnieju szachowym

Jeszcze do nas nie dołączyłeś?

Zgłoszenia będą przyjmowane od 01 marca 2023.

Jeśli masz pytania, chcesz zostać wystawcą lub partnerem wydarzenia – skontaktuj się z nami.
info@intormatykaszachy.pl

Lokalizacja kongresu

Realizacja Strony: Grupa WW GovTech || Strona WCAG © 2022 Copyright